Miejscowości

Wiadomości

Maciek

Maciek

Analizy przestrzenne – termin znany wielu, jednak nie każdy do końca wie, o co w tych analizach tak naprawdę chodzi. Zacznijmy więc od tego, po co przeprowadza się wspomniane już analizy. Najczęściej głównym powodem sięgania po nie jest potrzeba skutecznego zarządzania siecią placówek. Jak miałyby one w tym pomóc? Odpowiednio przeprowadzona analiza czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, w tym wszelkiego rodzaju danych przestrzennych w skali mikro i makro umożliwia specjalistom znalezienie zależności między zgromadzonymi danymi i wydanie na ich podstawie najkorzystniejszej decyzji, która przyniesie pozytywne konsekwencje dla danego przedsiębiorstwa.

floor-2228277 960 720
Jakie działania usprawnia zastosowanie analiz przestrzennych?

Jeśli już o analizach przestrzennych mowa, dobrze jest wiedzieć, w jakich celach najczęściej się je przeprowadza. Mało kto wie, że to właśnie na ich podstawie opiera się proces podejmowania decyzji strategicznych w zarządzaniu każdą gminą, miastem czy danym regionem.

Wszelkiego rodzaju inwestycje powinny być opłacalne, a jeśli już o opłacalności mowa, to każdy z nas wie, że duży wpływ na to ma odpowiednia lokalizacja. Wykorzystanie analiz przestrzennych pozwoli wskazać optymalne miejsce pod inwestycje, które poniekąd pomoże nam osiągnąć sukces.

Weryfikacja i ocena przydatności wolnych działek występujących w danym mieście jest wręcz kluczowa, jeśli chodzi o wytypowanie ich pod konkretne zamierzenia biznesowe. Również w tym przypadku analizy przestrzenne ułatwiają osobom decyzyjnym pracę.

Wiedza oparta o dane

Analizy przestrzenne wykonuje się przede wszystkim w celu świadczenia wysokiej jakości doradztwa biznesowego i udzielania jednoznacznych odpowiedzi opierających się wyłącznie na zgromadzonych informacjach. Największa siła tkwi właśnie w danych. To właśnie na ich podstawie można stwierdzić, czy działania prowadzone przez daną firmę są dla niej opłacalne, czy konieczne będzie ich zaprzestanie.

Przy wykorzystaniu danych przestrzennych można określić zasięg danej firmy, czyli z jakiego obszaru przychodzą do niej klienci, a także da się nakreślić ich profil, który udzieli nam informacji dotyczących poziomu ich zarobków, posiadanego wykształcenia czy wykonywanych zawodów. Ważne jest także monitorowanie działań konkurencji, gdyż bez tego o sukcesie nie ma mowy. Trzeba mieć na uwadze, że gromadzone dane trzeba stale aktualizować, aby były one w pełni wiarygodne.

RTV i AGD - sprawdź, zanim kupisz

sobota, 06 maj 2017 08:39

W czasach, gdy naszym życiem rządzi internet mamy nieco ułatwione zadanie, jeśli chodzi o płacenie rachunków, zawieranie umów czy robienie zakupów. Mając swobodny dostęp do komputera podłączonego do sieci, nie ma potrzeby wychodzenia z domu, aby wykonać szereg ściśle związanych z prowadzeniem domu zadań. Bo przecież łatwiej jest odebrać paczkę z zamówionymi produktami od kuriera, niż marnować czas na ich kupienie w sklepie.

coffee-1839734 960 720

Ta łatwość zamawiania artykułów codziennego użytku niestety czasami może się dla nas źle skończyć. W większości przypadków nie wiemy dokładnie, co kupujemy. Możemy jedynie obejrzeć zdjęcia proponowanego produktu lub przeczytać stworzony przez sprzedawcę opis, jednak o tym co zamówiliśmy przekonamy się dopiero po otrzymaniu przesyłki. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko tego, że zostaniesz oszukany.


W internecie nic nie ginie

Mając styczność z oszustem możesz być pewien tego, że nie będziesz pierwszą osobą, która zostanie wyprowadzona w pole. Dlatego w Twoim interesie leży sprawdzenie firmy lub osoby, u której chcesz dokonać zakupu. Najłatwiej jest to zrobić rzecz jasna przy pomocy internetu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej frazy kluczowe, takie jak nazwa firmy, nazwisko osoby sprzedającej określony produkty w połączeniu z ich nazwą, aby naszym oczom ukazał się strony z opiniami klientów tychże ludzi. Zaznajomienie się z nimi może Cię przekonać do dokonania zakupu lub też zapobiec katastrofie.


Na co zwracać uwagę kupując sprzęty RTV i AGD przez internet

Co prawda nadal spora część społeczności ma pewne obawy co do zamawiania wszelkiego rodzaju sprzętów RTV czy AGD przez strony internetowe, jednak z roku na rok ludzie przekonują się do takich zakupów. Podpowiadamy co należy zrobić, zanim dokonamy zamówienia.

Jak już zostało wcześniej powiedziane, w pierwszej kolejności należy sprawdzić widniejące w internecie opinie o RTV i AGD. Później z kolei trzeba dokładnie przeczytać informacje o produkcie, w poszukiwaniu wzmianki o dołączonej do niego gwarancji oraz możliwości ewentualnego zwrotu. Jeśli w opisie produktu takie kwestie nie są poruszane, to zawsze można wystosować zapytania bezpośrednio do sprzedawcy.

Co w momencie, gdy sprzedawca nie akceptuje zwrotów i nie udziela gwarancji? Lepiej jest zrezygnować z zakupu takiego sprzętu. Zawsze jest ryzyko, że zamówiony sprzęt będzie zwyczajnym bublem, a szkoda przecież wyrzucać pieniądze w błoto.

Końcówka karnawału w naszym mieście

piątek, 24 luty 2017 15:02

Dopiero co bawiliśmy się na imprezie sylwestrowej, a tu już właściwie dwa miesiące 2017 roku za nami. Można wręcz odnieść wrażenie, że czas płynie teraz jakoś szybciej niż przed laty. Dlatego tym bardziej warto zadbać o to, aby w całym tym pośpiechu i zgiełku spraw do załatwienia, znaleźć choćby odrobinę czasu na relaks i odpoczynek. Dzisiaj mamy dla Was kilka ciekawostek związanych z wydarzeniami rozrywkowo-kulturalnymi w Hrubieszowie i nie tylko. Mamy nadzieję, że znajdziecie spośród nich coś dla siebie.

Hrubieszów muzycznie

Przełom lutego i marca to taki moment, kiedy większość z nas zmęczona jest już zimą i chciałoby się poczuć zapach wiosennego powietrza. Zanim jednak stopnieją ostatnie śniegi, możemy nacieszyć się końcówką karnawału. Jeżeli marzy Wam się powtórka Sylwestra, możecie 25 lutego wybrać się na ostatni bal karnawałowy 2017 do Restauracji Staropolskiej, gdzie o zabawę taneczną zadba zespół Bruno, a oprócz muzyki czekać na Was będzie gorący bufet, przystawki, ciasta i specjalnie przygotowana na tę okazję czekoladowa fontanna.

zdj

Jeśli natomiast wolicie spokojniejsze klimaty, wówczas wybierzcie się 5 marca do Domu Kultury w Hrubieszowie, gdzie będzie miało miejsce wspaniałe wydarzenie artystyczne – uczta dla uszu koneserów muzyki klasycznej. Wystąpią na nim artyści, którzy na co dzień są solistami mi.in. Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Bałtyckiej, czy Teatru Wielkiego w Warszawie. Podczas koncertu „Grande Voce i Goście” usłyszycie na przykład tak niezapomniane melodie jak „Love me tender”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, czy „Brunetki, blondynki”. Zapowiada się niesamowity wieczór.

Co warto obejrzeć?

Jeśli natomiast zamierzacie jeden z ostatnich zimowych wieczorów spędzić w kinie, wówczas weźcie pod uwagę kilka tytułów. Połączeniem muzyki i obrazu, który przyciąga tłumy przed ekrany kin jest produkcja „La La Land” – historia dwójki młodych ludzi, pełnych pasji i marzeń, którym początkowo brakuje jednak siły przebicia i odrobiny odwagi, by swoje wizje przekuć w rzeczywistość. Dopiero moment, w którym się spotykają i zakochują w sobie okazuje się przełomowy dla obojga. Pod wieloma względami. To jednak nie jedyny tytuł, który warto rozważyć…

Dokładnie rok temu w lutym furorę w polskich i światowych kinach zrobił film „50 twarzy Greya”. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych dni projekcji udało się tylko w naszym kraju zarobić aż 17 milionów złotych z biletów. Wielu przyrównywało tę kwotę do wygranej w Lotto, żartując, że producent filmu zrobił interes życia przekładając słynną trylogię o miłości i erotyzmie autorstwa E. L. Jamesa na ruchomy obraz. Jeżeli podobała Wam się pierwsza część, koniecznie wybierzcie się na seans „Ciemniejsza strona Greya”. Ciekawe czy i tym razem uda się pobić rekordy oglądalności i czy po raz kolejny reżyser James Foley zarobi tyle, co równowartość kilkukrotnej kumulacji w Totolotka?

Natomiast w przypadku, gdy zdecydowanie preferujecie kino akcji, nie może Was zabraknąć podczas projekcji filmu John Wick 2. Tym razem legendarny zabójca John Wick (Keanu Reeves) pojawia się w Rzymie, aby spłacić dawny dług i pomóc staremu znajomemu. Nietrudno się domyśleć, co dzieje się dalej (zwłaszcza jeśli widzieliście pierwszą część, kiedy John rozprawił się z rosyjską mafią). I tym razem główny bohater będzie zbyt zajęty, by spokojnie przejść na emeryturę. Już teraz największe serwisy poświęcone kinematografii oceniły ten film na minimum 7/10 punktów.

Cóż, najbliższe tygodnie zapowiadają się bardzo ciekawie. A jakie są Wasze plany na końcówkę karnawału?

Źródła:

http://www.wyniki-lotto.org
http://www.staropolskahrubieszow.pl

http://cojestgrane24.wyborcza.pl

http://www.filmweb.pl/film/John+Wick+2-2017-741135

Prześledziliśmy kilka tegorocznych badań i sondaży dotyczących tematu Świąt i wydatków świątecznych. Oczywiście badania te różnią się od siebie, często znacznie. Dla przykładu – jedni wskazują na kwotę 1475 zł, inni szacują, że przeciętna rodzina wyda 1121 zł. Łączy je jednak pewna cecha wspólna. Otóż, według niemal wszystkich aktualnych prognoz, na Święta 2016 wydamy z pewnością więcej niż w roku ubiegłym. Jeśli ciekawi Was temat przyzwyczajeń konsumenckich Polaków oraz naszych planów na grudzień 2016, poniżej znajdziecie kilka ciekawostek i informacji.

imagewsank

Boże Narodzenie w polskim domu

Oczywiście jak świętować „po polsku”, to tylko „na bogato” – niczego nie może zabraknąć nie tylko na wigilijnym stole, ale również pod choinką. Nic więc dziwnego, że w grudniu nie straszne nam pożyczki, kredyty i wydawanie więcej niż zwykle. Podobno są i tacy, co w grudniu zwlekają z opłaceniem rachunków, po to aby można było przeznaczyć więcej na zakupowe szaleństwa. Inni szukają dodatkowych funduszy na Święta gdzie tylko się da, m.in. podejmując się różnych dorywczych zajęć i zgadzając się na nadgodziny w stałym miejscu pracy. Co ciekawe, teraz chętniej niż zwykle odwiedzamy też kolektury lotto, w nadziei, że Multi Multi albo Mini Lotek spełnią nasze marzenia o rekordowych wygranych i ekstra gotówce. Pomysłów jest wiele, a porzekadło „Polak potrafi” sprawdza się jak widać i w kontekście świątecznych wydatków.

Nasze plany na Święta

Portal Business Insider opublikował w ubiegłym miesiącu ciekawy raport dotyczący wydatków na Boże Narodzenie 2016. Wydamy ponoć minimum 50 złotych więcej na te Święta niż w zeszłym roku. Niemal połowę wszystkich wydatków stanowić będą zakupy pod kątem prezentów (niemal 500 złotych). Kolejne tyle „pochłoną” zakupy w sklepie spożywczym. Natomiast 120 zł przeznaczymy średnio na spotkania z przyjaciółmi i znajomymi.

Co ciekawe, jak donosi Newsweek Polska w jednym ze swych artykułów, rodziny które korzystają z Programu 500+ planują wydać więcej niż wspomniane już 1120-1475 zł. Jednak tutaj należy wziąć pod uwagę fakt, że często są to większe rodziny niż dwoje dorosłych plus jedno lub dwoje dzieci, dlatego też ich zapotrzebowania są na ogół większe.

Wśród kultowych prezentów na prowadzeniu znajdują się kosmetyki i perfumy. Chętnie obdarowujemy się również książkami, a także słodyczami. Coraz częściej zakupy świąteczne robimy przez Internet – już co czwarta dorosła osoba w Polsce deklaruje, że prezenty zakupi w sieci. Co ciekawe, wielu Polaków nie zostawia tematu podarunków na ostatnią chwilę i aż 65% z nas planowało mieć tą kwestię „z głowy” już w listopadzie i na początku grudnia. Ciekawe, czy faktycznie trzymaliśmy się tego planu? Nic tak bowiem nie stresuje nas przed Bożym Narodzeniem jak „bieganie” 23 i 24 grudnia po centrach handlowych w nadziei na wypatrzenie idealnych prezentów. Stres, tłumy ludzi, pośpiech – taka kombinacja bodźców powoduje, że kupujemy rzeczy mało przemyślane i nie zwracamy już nawet uwagi na ceny (bo coś przecież trzeba położyć pod tą choinką). Na szczęście mamy jeszcze kilkanaście dni, żeby uniknąć takich sytuacji.

A jakie są Wasze plany na tegoroczne Święta? Czy zgadzacie się z prognozami ekspertów na ten rok, czy niekoniecznie? Chętnie poznamy Wasze zdanie.

Źródła:
http://businessinsider.com.pl/finanse/twoje-pieniadze/boze-narodzenie-2016-ile-wydadza-polacy-deloitte/km1qrw6
http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/2016-ile-polacy-przeznacza-na-tegoroczne-swieta-to-zalezy-od-500-,artykuly,400995,1.html

Zagraniczny wyjazd to duże przedsięwzięcie, do którego należy się właściwie przygotować w wielu materiach. Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, to koniecznie powinno się zrobić wszystko, aby zapobiec jakimkolwiek niemiłym niespodziankom.

Wyjazd autem za granicę wiąże się z setkami, a zazwyczaj tysiącami przejechanych kilometrów w relatywnie krótkim czasie. Części samochodu, jak każdej maszyny, zużywają się i są narażone na uszkodzenie – zwłaszcza na wymagającej trasie. Dlatego też trzeba zrobić wszystko, aby skutki ewentualnej awarii były jak najmniej bolesne.

obrazek

Na wakacje z Assitance                                   

Rzecz jasna, lepiej zapobiegać niż leczyć, toteż przed wyjazdem należy odpowiednio przygotować samochód. Sprawdzenie ciśnienia w kołach (także w zapasowym), skontrolowanie poziomu płynów czy oleju to podstawa. Warto zaopatrzyć się też w zapasowe części, np. żarówki. Czasem jednak nawet perfekcyjnie przygotowane auto się poważnie psuje i wówczas niezbędne jest wezwanie pomocy.

Sprawdź co da Ci assitance na wakacjach. Wzywanie pomocy za granicą jest bardzo utrudnione chociażby poprzez barierę językową. Dobry assitance zapewnia pomoc tłumacza oraz porady prawne, dzięki czemu łatwo można odnaleźć się w realiach panujących w danym kraju, jeżeli chodzi o pomoc drogową. Dodatkowo w określonych przypadkach możemy liczyć na szybkie dostarczenie samochodu zastępczego, dzięki czemu zepsute auto wcale nie musi pokrzyżować naszych wakacyjnych planów! W niektórych pakietach znajdziemy także opcję znalezienia najbliższego noclegu i zakwaterowania. Oczywiście ubezpieczyciel pokrywa koszty. Wszystko to w podbramkowej sytuacji może okazać się prawdziwym wybawieniem, dlatego przed każdym dłuższym wyjazdem warto rozważyć wykupienie assitance, nawet krótkoterminowego.

Pamiętaj o OC

Rzecz jasna nie można również zapomnieć o posiadaniu opłaconego ubezpieczenia OC. Podobnie jak w Polsce, także w innych krajach Europy jest ono obowiązkowe i pozwala uniknąć finansowych konsekwencji spowodowania kolizji czy wypadku. Jedna bardzo ważna uwaga – nie w każdym europejskim państwie standardowy dokument potwierdzający OC jest wystarczający! W niektórych krajach należy posiadać Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, czyli tzw. Zieloną Kartę. W innym przypadku można zostać bezpośrednio obciążonym ewentualnymi kosztami. Zieloną Kartę otrzymamy od swojego ubezpieczyciela i przyda się ona w następujących państwach:

Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

W przypadku wyjazdu do krajów Unii Europejskiej (i kilku innych) Zielona Karta nie jest wymagana. Oto lista państw, w których wystarcza sam dowód opłacenia OC:

Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Ten kalkulator ubezpieczenia OC pomoże wybrać najlepszego i najtańszego ubezpieczyciela!

 

Firma pożyczkowa – to nie parabank!

wtorek, 30 sierpień 2016 19:47

Wiele osób uważa, że firma pożyczkowa jest tym samym, co parabank. Słowa te nie są jednak synonimem i oznaczają dwie zupełnie inne instytucje. Parabank konsumentom kojarzy się nie najlepiej – z lichwiarskimi odsetkami, ukrytymi kosztami kredytowymi i innymi przekrętami, które mogą wpędzić w spiralę długów. Dlatego warto poznać różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami.

10

Czym jest parabank?

Definicję pojęcia parabank można znaleźć w dokumentach Komisji Stabilności Finansowej (ustawa KSF z 2008 roku). Ustawa definiuje parabank jako instytucję oferującą dokładnie takie same produkty finansowe, jak w banku. W ofertach parabanków dostępne są pożyczki, ale instytucje te przyjmują również depozyty od klientów. Warto pamiętać, że polskie prawo bankowe do takich działań upoważnia wyłącznie banki. W praktyce oznacza to, że parabank nie podlega Komisji Nadzoru Finansowego i nie obowiązują go żadne normy, których muszą przestrzegać banki.
Parabanki dysponują pieniędzmi wpłaconymi przez klientów jako depozyty. To sprawia, że działają one na zasadzie piramidy finansowej, a zaciąganie pożyczek w takich instytucjach wiąże się z prywatnym ryzykiem (parabanki nie są zobligowane do przestrzegania ustalonego limitu odsetek czy prowizji). Wpłacone do nich pieniądze nie podlegają ochronie KNF.

Jak działają firmy pożyczkowe?

Zła reputacja parabanków przedkłada się na kojarzenie firm pożyczkowych jako nierzetelnych instytucji balansujących na granicy prawa. Warto jednak wiedzieć, że działają one na zupełnie innych zasadach niż parabanki.
Firmy pożyczkowe funkcjonują w oparciu o Ustawę o Kredycie Konsumenckim. Są one zobligowane do podawania w materiałach reklamowych całkowitego kosztu pożyczek (RRSO). Odsetki udzielanych chwilówek nie mogą przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego, a wysokość prowizji nie może być wyższa niż limit ustalony w ustawie antylichwiarskiej obowiązującej od 11 marca 2016 roku.
Warto pamiętać, że firma pożyczkowa udziela pożyczek z pieniędzy, które należą do spółki lub jej akcjonariuszy, a nie z depozytów klientów, jak parabank.
Sprawdzone firmy pożyczkowe przedstawia serwis finansowy Łowca Chwilówek.

Jak odróżnić parabank od firmy finansowej?

Firmy pożyczkowe zrzesza ZFP (Związek Firm Pożyczkowych). Podczas poszukiwania korzystnej chwilówki, warto wybierać oferty instytucji, które należą do ZFS, ponieważ zasady członkowstwa są bardzo restrykcyjne, co dla pożyczkobiorcy oznacza wyższą uczciwość. Spis firm należących do ZFP można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej tego Związku.
Aby uniknąć ofert parabanków, pożyczek warto poszukiwać w porównywarkach chwilówek. W takich serwisach prezentowane są wyłącznie oferty pochodzące ze sprawdzonych firm przestrzegających ustawy antylichwiarskiej. Chwilówki na łowcachwilowek.pl to starannie sprawdzone oferty z polskiego rynku. Można tutaj porównać koszty pożyczek i okresy ich kredytowania. Serwis pozwoli uniknąć ryzyka podpisania umowy z niepewnym parabankiem (spis parabanków dostępny jest na stronie KSF).

Strona 1 z 102
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384