Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:54

Międzybrodzie

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Międzybrodzie jest miejscowością położoną nad Sanem, u stóp Gór Słonnych. Nazwa osady oznacza wieś międzybrodami, czyli między miejscami na rzece, przez które brodząc, łatwo można przejść na jej drugi brzeg.

Archeolodzy znaleźli na obszarze wsi pozostałości osadnictwa z IV-V wieku n.e. oraz ślady grodzisk. Według tradycji pierwszymi osadnikami wsi były rodziny Germaków i Wojcowiczów. Pierwsza wzmianka o Międzybrodziu pochodzi z 1439 roku. Lokowano ją na prawie ruskim i jako wieś królewska podlegała starostwu sanockiemu. Jej mieszkańcy mieli liczne powinności względem sanockiego zamku, m.in. naprawiali parkany, czyli mury obronne zamku.

Na początku XX wieku w posiadaniu rodziny Wojcowiczów był dokument spisany po polsku, a wydany przez króla Augusta III. Zawarto w nim przywileje na połów ryb w Sanie, wyrąb lasu, wyrób piwa, a do tego uwalniał on rodzinę od pańszczyzny. Aleksy Wojcowicz, który urodził się we wsi uczestniczył w powstaniu styczniowym, za co został zesłany do Rosji. Tam pracował jako lekarz. Do rodzinnej wsi wrócił jako staruszek. W 1901 roku ufundował cerkiew, plebanię i szkołę.

Pierwsza wzmianka o świątyni greckokatolickiej pochodzi z 1510 roku. Kolejną drewnianą w 1790 roku wybudował ks. ojciec Joan Wojcowicz. Budynek spłonął w 1866 roku. W 1869 roku wybudowano nową drewnianą cerkiew na wysokiej skale nad Sanem. Dwieście złotych reńskich i budulec ofiarował na nią cesarz austriacki Ferdynand I, który wcześniej abdykował. Resztę wydatków związanych z budową pokryli mieszkańcy. Na utrzymanie świątyni przeznaczono dochód z 3 morgów pola. Murowana cerkiew parafialna pod wezwaniem Świętej Trójcy z 1901 roku zachowała się do czasów obecnych. Po 1947 roku, przez krótki czas służyła wiernym obrządku łacińskiego. W 1966 roku została zamknięta i opieczętowana przez władze ludowe. Kościołowi rzymskokatolickiemu świątynię oddano w 1973 roku. Od tamtego czasu służy łacinnikom. Przy świątyni obok wolnostojącej, murowanej dzwonnicy z 1900 roku postawiono nagrobek fundatora cerkwi, Aleksandra Wojcowicza.

W II połowie XIX wieku międzybrodzki majątek nabyła od austriackiego rządu rodzina Kannerów. W I połowie XX wieku 212 hektarów ziemi należało do rodziny Nowaków.

Na uwagę w Międzybrodziu zasługuje znajdująca się na cmentarzu piramida - wspólny grobowiec Kulczyckich i Dobriańskich z lat 30 XX wieku, betonowy krzyż z I połowy XX wieku, drewniana kapliczka z początku XXI wieku oraz stare krzyże przydrożne z XX wieku. Pośrodku wsi stoi kapliczka z I połowy XIX wieku. W Międzybrodziu znajduje się też kilka starych, drewnianych domów doliniańskich z wnęką. Według tradycji istniał tutaj niegdyś monaster bazyliański. Przez wieś przebiega "Szlak Ikon". Na pobliskiej górze Kopacz (536 m n.p.m.) od lat 30 XX wieku stał dębowy krzyż, który ze starości się przewrócił. Został zastąpiony nowym krzyżem z płaskorzeźbą św. Huberta, który ufundowali myśliwi PZŁ z Koła Łowieckiego "Darz Bór" z Sanoka.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

Kryciński S., Pogórze Przemyskie. Słownik krajoznawczo-historyczny, Warszawa 1992,

Skowroński M., Skowrońska-Wydrzyńska A., Góry Sanockie. Przewodnik i słownik historyczny, Sanok 2005.

 

 

Jak dojechać

 

 Baza Noclegowa

 

Szlaki turystyczne

 

Trasy Rowerowe

 

Ciekawe miejsca

 

Zabytki

 

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

 

Informator

 

Czytany 20739 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 grudzień 2013 14:16
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Mrzygłód Łukowe »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384