Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:45

Wola Sękowa

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wola Sękowa jest miejscowością położoną w odległości 6 km na północny zachód od Bukowska. Pierwsza wzmianka o tej wsi pojawiła się w 1493 roku.

Cerkiew greckokatolicka z 1864 roku przetrwała do 1968 roku. Ocalała za to cerkiewna dzwonnica z II połowy XIX wieku usytuowana na wzniesieniu. Blisko niej znajduje się cmentarz z kamiennymi nagrobkami z przełomu XIX i XX wieku oraz kamienne kapliczki z XIX wieku.

Rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła wybudowano w latach 1989-1993 według projektu inżyniera architekta, Janiny Czai. Obliczenia konstrukcyjne wykonał inżynier Stanisław Jankowski.

W Woli Sękowej na uwagę zasługuje kompleks dworski, który powstał w 1900 roku. Właścicielem dworskiego majątku była rodzina Wiktorów. Dzisiaj mieści się w zabudowaniach dworskich Ośrodek Jazdy Konnej "Dwór". Budynki otacza XIX-wieczny park krajobrazowy, w którym rosną kilkusetletnie jesiony, dęby, sosny kanadyjskie i brzozy.

Znaną postacią, która przyszła na świat w Woli Sękowej w 1874 roku był Adam Didur - światowej sławy śpiewak operowy i pedagog, który w 1945 roku zorganizował Operę Śląską. W 110 rocznicę urodzin artysty we wsi powstał pamiątkowy obelisk zaprojektowany przez rzeźbiarza i malarza, Mariana Czaplę. Do innych projektów pana Czapli należy zaliczyć inicjatywę i nadzór nad budową tutejszego kościoła oraz założenie kapeli ludowej "Wołanie".

W Woli Sękowej funkcjonuje dobrze rozwinięta baza wypoczynkowa, głównie są to gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty.

Anna Twardy www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następującej książki:

Zuba J, W gminie Bukowsko, Krosno 2004.

 

 

Jak dojechać

 

 Baza Noclegowa

 

Szlaki turystyczne

 

Trasy Rowerowe

 

Ciekawe miejsca

 

Zabytki

 

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

 

Informator

 

Czytany 19977 razy Ostatnio zmieniany sobota, 02 listopad 2013 14:47
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Zagórz Ulucz »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384