Miejscowości

Wiadomości

Szlaki w Górach Słonnych: czerwony Sanok - Przemyśl

Napisał 
Liszna Liszna Piotr Kutiak

Szlak czerwony Sanok - Przemyśl to atrakcyjna trasa ukazująca piękno Gór Słonnych i Pogórza Przemyskiego. Prowadzi przez wiele cennych obszarów: Park Krajobrazowy Gór Słonnych i Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego oraz sieć Europejskich Obszarów Ekologicznych Natura 2000. Warto wymienić tu specjalny obszar ochrony ptaków PLB180001 Pogórze Przemyskie i PLB180003 Góry Słonne oraz specjalne obszary ochrony siedlisk PLH180013 Góry Słonne, PLH180012 Ostoja Przemyska oraz PLH180007.

Przebieg szlaku: Sanok - Orli Kamień (554 m n.p.m.) - Liszna -Słonny (667 m n.p.m.) – Rakowa – Roztoka - Leszczawa Górna – Kopysno – Bircza – Łodzinka - Brylince - Wapielnia – Przemyśl.

Długość trasy- 76 km

Szlaki łącznikowe:

Szlak żółty o długości 5 km łączy Dworzec Głowny PKP w Sanoku z szczytem Orli Kamień. Szlak zielony o długości 4 km łączy odcinek od Góry Przysłup do rezerwatu Góra Sobień i miejsce po starej stacji PKP w Załużu. Szlak żółty o długości 14 km prowadzi do Leska przez górę Kamienną z lotniskiem szybowcowym przez Bezmiechową , dalej Czarnym Działem i Jankowce.

Opis szlaku:

Początek szlaku zaczyna się na stacji PKP Sanok Główny i biegnie ulicami: Dworcowa, Kolejowa, Jagielońska, deptakiem na ulicy 3 Maja, następnie przebiega przez Rynek, Zamkową. Skręca następnie w prawo na ulicę Mickiewicza i dalej prosto przez ulicę Białogórską. Ten odcinek szlaku przeznaczony jest dla ludzi pragnących zwiedzić najważniejsze zabytki Sanoka: obiekty sakralne, muzeum historyczne, zamek, skansen itd. (dla spragnionych kontaktu z naturą polecam udanie się z Dworca Głownego PKPszlakiem łącznikowym żółtym). Przechodzimy przez most na Sanie i kierujemy się prosto na Białą Górę, tędy szlak prowadzi przez las jodłowo-bukowy aż do Orlich Skał i szczytu Orli Kamień. Orle Skały i Orli Kamień - 554 m n.p.m. należą do najczęściej odwiedzanych szczytów przez sanoczan i turystów. Na szlaku pracownicy Leśniwa Liszna utworzyli punkt widokowy wyposażony w ławeczki, jest to jedno z najlepszych miejsc (oprócz grzbietu na oddziale 199), z którego można obserwować prawie cały Sanok. Niedaleko Orliego Kamienia, szczyt Gwiazda oraz stary Kamieniołom. Dalej szlak schodzi do wsi Liszna, mijamy leśniczówkę Leśnictwa Liszna i podążamy dalej lasem w stronę Słonnego. Ten odcinek przebiega droga leśną, poprzez malownicze drzewostany jodły i buka, aż do szczytu Słonny Wierch 671 m n.p.m. następnie szlak schodzi w dół do szczytu 659m n.p.m i dalej grzbietem kierujemy się na Słonną 638m n.p.m. Schodząc dalej grzbietem ze szczytu dochodzimy do wzniesienia 634 i przekraczamy szczyt imponujących Serpentyn - drogi łączącej Sanok z Przemyślem. Kolejnym szczytem na szlaku jest Przysłup 651 m n.p.m. występują tu naturalne zespoły buczyny karpackiej o charakterze puszczańskim, projektowany tu jest rezerwat. Grzbietem dochodzimy do najwyższego punktu 668m n.p.m. i schodzimy do wsi Rakowa. Dalszym etapem tej trasy są wsie Zawadka, Roztoka, Góra Kiczerka, Bircza z siedzibą Nadleśnictwa, Brylińce a następnie Przemyśl.

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl


DSC02648
Góry Słonne nad Liszną
DSC07573

Góry Slonne
Kategoria: Okolice Sanoka
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384